امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لارک :


جزیره لارک یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است که ۷/۴۸ کیلو متر مربع مساحت دارد و در فاصله ۱۸ مایل دریایی از مرکز استان شهر بندرعباس و ۶ مایل دریایی از شهر قشم و در جنوب خاوری این شهر، در تنگه هرمز قراردارد.
این جزیره از کوه های آتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده‌است. بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ ترین قطر آن 6/10 کیلومتر است. در این جزیره فعالیت کشاورزی وجود ندارد و تنها فعالیت اقتصادی اکثر اهالی جزیره لارک صید و غواصی است. آب آشامیدنی مردم این جزیره بیشتر از طریق بندرعباس به آن حمل می‌شود و هم چنین آب برکه‌ها و چاه های ان مورد استفاده قرار می‌گیرد
جزیره لارک یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است که ۷/۴۸ کیلو متر مربع مساحت دارد و در فاصله ۱۸ مایل دریایی از مرکز استان شهر بندرعباس و ۶ مایل دریایی از شهر قشم و در جنوب خاوری این شهر، در تنگه هرمز قراردارد.
این جزیره از کوه های آتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده‌است. بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ ترین قطر آن ۶/۱۰ کیلومتر است. در این جزیره فعالیت کشاورزی وجود ندارد و تنها فعالیت اقتصادی اکثر اهالی جزیره لارک صید و غواصی است. آب آشامیدنی مردم این جزیره بیشتر از طریق بندرعباس به آن حمل می‌شود و هم چنین آب برکه‌ها و چاه های ان مورد استفاده قرار می‌گیرد
ميزان صيد ساليانه حدود 800 تن بوده كه از اول مهر ماه صيد آغاز مي شود و انواع ماهيهاي صيد شده در اين جزيره عبارتند از : هامور ، سرخو ، سنگسر ، مقوا و ميش ماهي . معادن ساخته شده جزيره لارك عبارتند از: خاك سرخ در 12 كيلومتري جنوب باختري اسكله ، سنگ آهن ، نمك ، گوگرد و سنگ سفيد . جمعيت اين جزيره طبق آمار سال 1366 بالغ بر 428 نفر بوده است . در قسمتهاي شمالي و در نزديكي سواحل آن اماكن مسكوني همراه با چندين خيابان و جاده شوسه به هم پيوسته اند كه دو روستاي لارك كوهي و لارك شهري را تشكيل مي دهند .
تاسيسات و اماكن مهمي كه در جزيره لارك وجود دارد به شرح ذيل مي باشد :
مدرسه شهيد سعيد لارك كوهي ، مسجد ، دبستان شهيد غفاري ، پاسگاه ژاندارمري ، بهداري ، دفتر جهاد سازندگي ، موج شكن ، پست برق ، باند عبور هاوركرافت ، منازل سازماني و باند پرواز .
آب آشاميدني مردم اين جزيره بيشتر از طريق بندرعباس حمل مي شود و همچنين آب بركه ها و چاه نسبت به ميزان بارندگي هر سال مورد مصرف قرار مي گيرد .
جمعیت موجود در این جزیره در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ خانوار برآورد شده‌است. گویش بومی مردم لارک گویشی از زبان‌های فارسی‌تبار به نام کُمزاری است. این گویش در جزیرهٔ مُسَندَم ( روستای کُمزار ) عمان نیز رواج دارد. گویش کمزاری لارک تحت تأثیر فارسی معیار رو به فراموشی است
از دیگر جزایر غیرمسکونی خلیج فارس می‌توان به شیف، ام الکرم، ام سیله (خان)، خرو، مولیات، سه‌دندون، مُطاف، مُرغی، چراغی اشاره کرد. جزیره‌های غیر مسکونی خلیج فارس از اهمیت ویژه جهانی به عنوان زیستگاه مرجان‌های دریایی (خوراک غواصها)، محل تخمگذاری پرستوهای دریایی و لاک پشتها و زیستگاه انواع پرندگان مهاجر برخوردار است. بی‌گمان جزیره‌‌های ایرانی خلیج فارس بیش از این تعداد است که تعدادی از آن‌ها در زمان جزر و مد نام جزیره به خود می‌گیرند.